Jak postępować w przypadku jęczmienia na oku?

Jęczmień na oku jest zmianą wywołaną zakażeniem bakteriami gronkowca. Pojawienie się jęczmienia nie grozi pogorszeniem ani utratą wzroku, nie rozwija się w poważną chorobę, lecz jest to zmiana powodująca dosyć duży dyskomfort i ból. Jakie są przyczyny występowania jęczmienia i najczęstsze objawy? Jak leczyć jęczmień? Czy jęczmień jest zaraźliwy? Jakie powikłania powoduje nieleczony jęczmień?

Skąd bierze się jęczmień na oku?

Rozróżniamy jęczmień zewnętrzny i wewnętrzny. Jęczmień zewnętrzny powstaje na skutek stanu zapalnego, rozwijającego się w gruczołach Molla i Zeissa. Objawia się on wówczas w postaci grudki, która po kilku dniach znika samoistnie. Z kolei jęczmień wewnętrzny może być nieco bardziej dokuczliwy – atakuje gruczoły tarczkowe i powoduje powstanie guzka wypełnionego ropą.

Jęczmień bierze się najczęściej z nieodpowiedniej higieny oczu – szczególnie narażone są osoby noszące soczewki kontaktowe. Inne przyczyny obejmują przeniesienie do oczu bakterii znajdujących się na rękach, stosowanie kosmetyków do oczu wątpliwej jakości, niedokładny demakijaż, a także palenie papierosów.

Jakie są objawy jęczmienia?

Jęczmień potrafi przyczynić się do powstawania odczuwalnego dyskomfortu w postaci obrzęku, powstawania ropnia, a także nadwrażliwości na światło, czy też łzawienie i swędzenie oka. Nieodzowne jest również uczucie ciała obcego w oku.

Czy jęczmień może być zaraźliwy?

Jako że jęczmień powstaje poprzez przeniesienie bakterii do oczu, może pojawiać się pytanie, czy jęczmieniem da się zarazić. Niestety, odpowiedź jest twierdząca. Brak dostatecznej higieny u osoby już mającej jęczmień może powodować jej rozprzestrzenianie się w otoczeniu, dlatego też warto uważać w tym czasie i nie korzystać z tych samych przedmiotów.

W jaki sposób leczyć jęczmień na oku?

Zalecanymi sposobami są ciepłe okłady – warto w tym celu wykorzystywać torebki z rumiankiem, świetlikiem lub nagietkiem, może być też ciepła butelka z wodą lub gotowe kompresy z apteki.

Absolutnie niedozwolone jest przekłuwanie rany i samodzielne wyciskanie ropy. Grozi to rozprzestrzenieniem się zakażenia na całej powiece i jeszcze większym bólem. Należy pozwolić na to, by zmiana zniknęła samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie dzieje, jest to znak, że pora na wizytę u okulisty. Lekarz wówczas najprawdopodobniej wypisze odpowiednie maści i antybiotyki.

Złoto na jęczmień – prawda czy mit?

Istnieje mit, według którego warto pocierać jęczmień złotą obrączką, ze względu na rzekome szczególne właściwości lecznicze złota pod tym względem. Nie ma jednak żadnych dowodów potwierdzających, że to prawda. Metoda może być skuteczna ze względu na sam fakt masowania zmiany ropnej, jako że jest to czynność pomocna przy odblokowaniu ujścia gruczołów.

Czy jęczmień może powodować powikłania? Jak zapobiegać nawrotom?

Niewłaściwie leczony lub niewyleczony jęczmień może zamienić się w gradówkę. Jest to dolegliwość podobna do jęczmienia, tyle że jest to już przewlekły stan zapalny. Aby nie dopuścić do nawrotów jęczmienia, szczególnie ważne jest dbanie o higienę oczu. Pamiętaj o dokładnym demakijażu i oczyszczaniu okolic oczu. Zapobiegnie to gromadzeniu się bakterii i złogów tłuszczu, osadzających się w ciągu dnia na powiekach.

oko

O higienę oczu szczególnie dbać powinny osoby cierpiące na cukrzycę, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, czy też różnego rodzaju alergie. Jęczmień często dotyka również osób żyjących w częstym stresie i tych borykających się z obniżoną odpornością.

Okulista Jelenia Góra – gdzie się udać w razie potrzeby?

Nowoczesne poradnie okulistyczne oferują coraz szersze pakiety badań i zabiegów leczniczych, dzięki którym masz szansę na dużą poprawę sprawności wzroku lub nawet jego całkowite uleczenie. Przykładowymi badaniami i zabiegami, na jakie możesz liczyć w poradni okulistycznej w Jeleniej Górze, są angiografia fluoresceinowa, polegająca na ocenie stanu naczyń krwionośnych i nabłonka siatkówki, tomografia dna oka, czy też zabiegi laserowe z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.