Kawy smakowe urozmaicą Twój codzienny rytuał picia kawy

Kawy smakowe mogą wydawać się stosunkowo nowym trendem na zachodzie, ale miłośnicy tego napoju dodają do niej smaki od wieków. To świetna metoda, aby urozmaicić swój codzienny rytuał picia kawy i skosztować czegoś nowego!

Jak powstają kawy smakowe?

Kawy są różnie aromatyzowane w zależności od użytej przyprawy lub rośliny. Niektóre smaki są uzyskiwane z ekstraktu z danej rośliny lub dodawanie danych przypraw czy aromatów. Istnieje wiele smaków kawy ziarnistej. Możemy delektować się kawami o smaku słodkiego likieru, belgijskiej czekolady, ciastek z pomarańczą, gorących malin, kremu brulee, Irish Whisky, migdałów, orzecha laskowego, a nawet mięty. To jednie przykłady, bo smaków jest wiele, wiele więcej – od słodkich i klasycznych po naprawdę zaskakujące połączenia (znajdziesz je np. w sklepie KawyHarbaty.pl). Co więcej ziarna kawy możemy zaparzać w różny sposób. Możemy zdecydować się na jeden smak, lub połączyć dwa czy więcej.
Kawy smakowe powstają, kiedy połączymy ziarna kawy i odpowiedni smak. Na początku są one palone. Po upieczeniu muszą zostać schłodzone, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć niektóre dodatki smakowe. Następnie ziarna są umieszczane w urządzeniu, które możemy sobie wyobrazić jako duży mikser. Tam są delikatnie mieszane wraz z odpowiednim aromatem. Cały proces trwa do momentu całkowitego pokrycia ziaren, co może zająć od 15 do 30 minut.

Czy kawa smakowa jest kaloryczna?

kawa

Wiele osób kojarzy kawy smakowe z tymi podawanymi w kawiarniach z dużą ilością mleka, syropów i bitej śmietany. Rzeczywiście takie napoje to bomby kaloryczne, które możemy wręcz taktować jako deser. Jednak ich kaloryczność pochodzi z mleka, bitej śmietany, cukrów i syropu. Co bardzo ważne w takim wydaniu smaku kawie nadaje syrop, który bazuje na cukrze.
Jednak tak naprawdę zwykłe ziarna kawy nie zawierają praktycznie żadnych kalorii. Uznaje się, że kubek zwykłej kawy przygotowany z wodą (bez dodatku mleka i cukru) ma zaledwie 2 kalorie. Ta niewielka liczba pochodzi z niektórych olejków zawartych w ziarnach. Kawy smakowe, które swój smak zawdzięczają samym ziarnom, a nie syropowi, również nie zawierają znaczących kalorii.
Ważne jest tu jednak zaznaczenie, że mówimy o kawach smakowych pochodzących ze sprawdzonych sklepów zajmujących się sprzedażą wysokiej jakości ziaren kawy. Jeżeli kupimy sproszkowany fix 3 w 1 o smaku orzechów laskowych w supermarkecie prawdopodobnie będzie on kaloryczny. Takie sproszkowane kawy zawierają zazwyczaj dodatki cukru i tłuszczu, chociaż zdarzają się wersje bezcukrowe.

 

Jak kawy smakowe mogą urozmaicić Twoją codzienność?

Większość z nas codziennie pije kawę. Rano to metoda na rozpoczęcie dnia, w trakcie pracy to sposób na dodatkowy zastrzyk energii. Kawy smakowe to świetny sposób na to, żeby ten napój nie tylko nas obudził, ale również stanowił codzienną dawkę małej przyjemności. Smaków jest naprawdę dużo – od czekolady po pistacje z marcepanem. W zależności od tego na co mamy danego dnia ochotę możemy wybrać smak na dziś.
Dodatkowo to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują kawy żeby mieć wystarczająco dużo energii do pracy, a jednocześnie lubią słodkie rzeczy i chcą uniknąć zbędnych kalorii. Dodawanie kilku łyżeczek cukru lub słodzonych syropów to cała masa zbędnych kalorii, które nie służą ani naszemu zdrowiu, ani figurze. Jednak kawy smakowe bazujące na odpowiednich ziarnach to drobna przyjemność bez konsekwencji.