Kiedy warto udać się do laryngologa prywatnie?

Bardzo często bagatelizujemy powracający ból gardła, kaszel czy krwawienie z nosa. Zaniedbanie każdej z tych przypadłości prowadzi do rozwoju poważniejszych schorzeń, które już nie tak łatwo jest wyleczyć. W każdym przypadku warto wybrać się od razu do laryngologa.

Niektóre choroby i przypadłości wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Niestety do niektórych specjalistów jest bardzo długa kolejka chętnych, przez co na wizytę trzeba czekać wiele tygodni, jak nie miesięcy. Nawet w pilnych przypadkach trudno jest dostać się do lekarza. Warto pamiętać, że do niemal wszystkich specjalistów potrzeba również posiadać odpowiednie skierowanie wystawione najpierw przez lekarza rodzinnego.

Laryngolog – jakie dolegliwości leczy?

Lekarz laryngolog zajmuje się chorobami związanymi z nosem, gardłem, krtanią oraz uchem. Skierowanie na wizytę można otrzymać po dłuższym leczeniu farmaceutykami lub od razu – jeśli lekarz rodzinny stwierdzi rozwijającą się poważną chorobę. Oprócz tego do laryngologa bardzo często skierowanie otrzymują osoby, które skarżą się na ból ucha, chrapanie, a także z zalegającą woskowiną w uchu czy z zaburzeniami równowagi. Niektóre z przypadłości nie wymagają natychmiastowej wizyty u laryngologa, ale w przypadku tak poważnych, jak problemy poznawcze czy zapalenia konieczna może się okazać konsultacja prywatna.

W jakich przypadkach należy wybrać się laryngologa?

Niektóre choroby w obrębie ucha, nosa czy gardła wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Niestety kolejki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są długie, zatem pozostają wizyty prywatne. Jeśli stan zdrowia, najlepiej potwierdzony przez lekarza rodzinnego, wymaga konsultacji ze specjalistą, nie warto zwracać uwagę na dodatkowe koszty. Kiedy warto udać się laryngologa?

Bezwzględnie do laryngologa należy się udać, jeśli dokuczliwy ból ucha nie ustępuje po kilku dniach – może to być objaw poważniejszego schorzenia, wymagający długotrwałego leczenia laryngologicznego. Wizyta u specjalisty będzie także konieczna w przypadku szumów w uchu i niedosłuchu. Możliwe, że to tylko zalegająca w uchu woskowina, jak i choroba, której konsekwencje będą ogromne.

Bagatelizowane samoistne krwawienia z nosa, a także zaburzenia równowagi to również powód do tego, aby jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Podobnie powinno się postąpić z nietypowymi wydzielinami z ucha i nosa.

Przewlekłe choroby – kiedy do laryngologa?

Wiele chorób kończy się powikłaniami bądź pozostawia po sobie niemałą pamiątkę w postaci nieustającej chrypy, kaszlu oraz brak możliwości oddychania przez nos. Niekiedy pacjenci przewlekle chorują na stany zapalne krtani i gardła i żadne środki farmaceutyczne nie pomagają. To także powinien być wyznacznik tego, że konieczna może się okazać wizyta u laryngologa prywatnie. Przewlekle choroby nierzadko rozwijają się w poważne schorzenia, które nieleczone przynoszą przykre konsekwencje dla pacjenta.

Laryngolog prywatnie czy na NFZ?

Nagły ból bądź długotrwałe problemy laryngologiczne wymagają szybkiej wizyty u laryngologa. Niestety, na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba trochę poczekać i posiadać odpowiednie skierowanie od lekarza rodzinnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wizyty prywatnej – kolejka oczekujących jest znacznie mniejsza, przez co z pilnym przypadkiem termin można otrzymać nawet w ciągu kilku godzin. Dodatkowo w specjalistycznych przychodniach laryngolog, dysponując bardziej nowoczesnym sprzętem, dokładnie przeprowadza badanie diagnostyczne, a następnie podejmuje decyzję odnośnie dalszego leczenia.

Z dzieckiem do laryngologa – tylko prywatnie

Do laryngologa prywatnie warto udać się z dzieckiem. Bagatelizowanie chorób laryngologicznych dziecka, a także długi czas oczekiwania na wizytę na NFZ, może doprowadzić do nieodwracalnych problemów w przyszłości. Warto również pamiętać, że w prywatnym gabinecie laryngologicznym dziecko będzie czuło się bardziej komfortowo i bezpieczniej, o co z pewnością zadba zarówno zatrudniony personel, jak i lekarz.

Z dzieckiem do laryngologa obowiązkowo trzeba się udać, kiedy zaobserwujemy u niego problemy ze słuchem lub że oddycha przez usta. Wizyta może być także konieczna przy długotrwałej infekcji gardła.

Prywatna wizyta u laryngologa – kiedy warto?

Choroby ucha, nosa czy okolic krtani powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. Nie warto odkładać wizyty u laryngologa w czasie ze względu na brak miejsc – zawsze można wybrać się prywatnie.