Który język programowania jest najpopularniejszy?

Biorąc pod uwagę dużą liczbę współczesnych języków programowania, podejmowanie decyzji, którego z nich się nauczyć, może być bardzo trudnym zadaniem. Przed decyzją o wyborze „najlepszego” języka należy ocenić kilka czynników, w tym osobiste preferencje. Jednym z najlepszych sposobów wyboru odpowiedniego języka programowania w 2018 roku jest zbadanie, co dzieje się w najnowszych technologiach.

JavaScript

JavaScript to dynamiczny język programowania, który jest najczęściej używany do dodawania interaktywności na stronach internetowych. Jest zazwyczaj opisywany jako „przyjazny dla początkujących”, co zwiększyło jego wykorzystanie w społeczności programistów. We Wrocławiu znajdziemy wiele ofert pracy dla programistów znających ten język. Stack Overflow, popularna strona internetowa, którą programiści używają do dzielenia się swoimi umiejętnościami, przeprowadza coroczną ankietę, aby uzyskać przydatne statystyki od społeczności programistów – od ich pensji po ulubione technologie. W styczniu 2018 roku strona zbadała ponad 100 000 programistów i ujawniła kilka interesujących statystyk.

Badanie pokazało, że JavaScript jest najlepszym językiem programowania 2018, zagłosowało na niego aż 69,8% ankietowanych. Wygrywa on szósty rok z rzędu. GitHub, strona do udostępniania kodu używana przez miliony programistów z całego świata, wspomina również, że JavaScript jest najczęściej używanym językiem programowania. W raporcie wydanym pod koniec 2017 roku GitHub stwierdził, że większość jego użytkowników polega na JavaScript w swoich repozytoriach.

Na całym świecie badanie Stack Overflow wykazało, że twórcy JavaScript zarabiają około 55 000 USD rocznie. Zarobki Java Developera we Wrocławiu zaczynają się od 9 tysięcy złotych.

Java

Java to wszechstronny język programowania ogólnego przeznaczenia, który jest używany do tworzenia aplikacji wieloplatformowych. Bez względu na platformę, której chcemy użyć do wdrożenia – komputer stacjonarny czy mobile – Java zaspokoi nasze potrzeby. Nic więc dziwnego, że znajdziemy wiele ofert pracy we Wrocławiu dla osób znających Javę.

Indeks społeczności programistycznej TIOBE, który ocenia popularność języków programowania na podstawie wyników wyszukiwania, umieszcza Javę jako najpopularniejszy język od lipca 2018 roku. Zgodnie z badaniem Stack Overflow popularność Java wynosi 45,3%, co jest drugim najlepszym wynikiem (jeśli HTML, CSS, SQL nie są brane pod uwagę – są to głównie nie-samodzielne, wspierające języki). Programiści Java we Wrocławiu są jednymi z najlepiej zarabiających.

Python

Python to potężny język programowania wysokiego poziomu, który cały czas zyskuje na popularności. Ze względu na swoją ogólną naturę, jest często wykorzystywany do szerokiego zakresu zadań, w tym do tworzenia stron internetowych, uczenia maszynowego i analizowania danych.

Stack Overflow odkrył, że 38,8% użytkowników używa głównie Pythona do swoich projektów. Według ankiety internetowej popularność Pythona przewyższyła popularność C # w 2018 roku – podobnie jak w 2017 roku przeskoczył on PHP.

Na platformie GitHub Python przebił Javę, jako drugi najczęściej używany język programowania, z 40% większą liczbą żądań ściągania otwartych w 2017 roku niż w 2016 r.

Warto wspomnieć, że ciągłe zainteresowanie sztuczną inteligencją może podsycać popyt na Pythona. W rzeczywistości Stack Overflow nazywa go „najszybciej rozwijającym się głównym językiem programowania”.

JavaScript, Java i Python są najlepszymi językami programowania do nauki w 2019 roku. Oferty pracy we Wrocławiu pojawiają się dla specjalistów w tych dziedzinach bardzo często.

Chociaż raporty z badań mogą się nieznacznie różnić, trzy najwyżej ocenione języki programowania są warte poznania, zwłaszcza jeśli chcemy przenieść swoją karierę na wyższy poziom.

 

Dowiedz się, jakie systemy pomogą Ci w zarządzaniu przedsiębiorstwem: Przykłady systemów ERP – wady i zalety najpopularniejszych programów