Leczenie uzależnień a medytacja – jakie korzyści dla umysłu i ciała może dawać ta forma terapii?

Medytacja jest techniką relaksacyjną wykorzystywaną jako metoda na oczyszczenie umysłu. Pozwala ona skutecznie zapanować nad złymi emocjami oraz negatywnymi myślami. To właśnie z tego względu bardzo często jest ona polecana osobom walczącym z uzależnieniem. Wyciszenie oraz skupienie na własnych myślach jest uważane za skuteczne wsparcie w procesie wychodzenia z nałogu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Medytacja — co to jest i na czym polega?

Medytacja bardzo często jest określana jako trening świadomości oraz ćwiczenia umysłu. Ta definicja wywodzi się z łaciny i w dosłownym tłumaczeniu oznacza zagłębianie się w myślach oraz rozmyślanie. 

Do tego, aby medytować, niezbędne jest osiągnięcie stanu pełnego skupienia. Konieczne jest wyciszenie się i pozostanie sam na sam ze swoimi myślami. Pozwala to je oswoić i odsunąć od siebie negatywne emocje. Osoby, które regularnie medytują, zdecydowanie lepiej radzą sobie z uczuciami, a także są w stanie kontrolować swoje zachowania. To właśnie dlatego medytacja jest polecana osobom borykającym się z różnymi uzależnieniami. Może ona pomóc uporać się z chęcią sięgania po alkohol, a także uczuciem lęku czy smutku. Należy jednak pamiętać o tym, że medytacja może skutecznie spierać proces wychodzenia z nałogu tylko wtedy, gdy jest połączona z terapią. To właśnie podjęcie specjalistycznego leczenia daje realną szansę na walkę z uzależnieniem. W tym celu należy znaleźć sprawdzony ośrodek, który prowadzi różnego rodzaju terapie uzależnień. Kraków to jedno z wielu miast, w którym mozna taki znaleźć.

Kiedy warto medytować?

Medytacja polecana jest wszystkim, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami i chcą się z nimi skutecznie uporać. Oznacza to, że regularne medytowanie może przynieść korzyści nie tylko osobom uzależnionym, ale również tym, którzy chcą się wyciszyć i znaleźć ukojenie w codziennych trudnościach. Medytacja może pomóc skutecznie uporać się z różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak bezsenność czy nadmierne zdenerwowanie. Warto sięgnąć po to rozwiązanie także w przypadku życia w stresie, które niesie ze sobą wiele negatywnych skutków.

medytacja

Najpopularniejsze rodzaje medytacji

Wyróżnia się wiele rodzajów medytacji, które różnią się od siebie przede wszystkim techniką. Dzięki temu każdy może wybrać taki typ, który najbardziej mu odpowiada. Medytacja musi dawać przyjemność, gdyż tylko wtedy przynosi ona oczekiwany efekt. 

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik jest medytacja buddyjska Zen. Jej początki sięgają VI n.e. Charakterystyczne dla tej metody jest to, że podczas skupienia przyjmuje się pozycję siedzącą. Sylwetka musi być wyprostowana, gdyż wspomaga to koncentrację. 

Kolejnym popularnym rodzajem medytacji jest Mindfullness. Polega ona przede wszystkim na skupianiu uwagi na “tu i teraz” i akceptowaniu tego, co się dzieje. Głównym założeniem tej medytacji jest skupianie się na doznaniach cielesnych, emocjach oraz myślach. Ta metoda jest polecana przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trenowaniem skupienia.

Warto także spróbować medytacji z mantrą. Mantra to najczęściej sylaba lub słowo, które nie mają konkretnego znaczenia. Jej powtarzanie ma jednak na celu skupienie uwagi. Najlepiej przyjąć pozycję siedzącą, a następnie powtarzać wybraną matrę przez jakiś czas. Wiele osób wybiera ten sposób medytacji, gdyż skupienie uwagi na niej jest o wiele łatwiejsze niż kontrolowanie oddechu. Taki rodzaj skupienia sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które walczą z wieloma myślami i nie mogą sobie z nimi poradzić.

Najważniejsze zalety medytacji

Medytowanie cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na korzyści, jakie daje. Najważniejsze z nich to:

  • walka z negatywnymi myślami,
  • większa koncentracja,
  • odporność na stres,
  • lepszy nastrój.

Medytowanie może być świetnym sposobem na wyciszenie organizmu po stresującym dniu. Dzięki niej proces zasypiania trwa o wiele krócej niż zazwyczaj. Warto więc sięgać po nią także w trakcie walki z nałogiem. Trzeba jednak skonsultować to z terapeutą, który podpowie, jak korzystać z tego rozwiązania, aby przyniosło ono oczekiwany skutek. Tylko wtedy medytacja będzie działała w taki sposób, jak powinna.