Zachwyć talentem – nauka gry na instrumencie

Muzykę kocha każdy – każdy inną, bo upodobań tyle, ilu rozmówców, ale nie każdy potrafi tę muzykę zagrać. Dlaczego warto podjąć naukę?

Niespełnione marzenia

W dzieciństwie chcemy mieć kota, rybkę, żyrafę albo słonia – co tydzień inne zwierzątko. Potem chcemy kupić tę książkę, tamte spodnie, tamten świetny, wyjątkowy krew. Później – telefon, komputer, samochód. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na spełnianie wszystkich naszych kaprysów, ale nie każde „chciejstwo” musi być tylko kaprysem. Jeśli jakieś pragnienie wiąże się z nabyciem konkretnych, unikalnych umiejętności, dlaczego by nie spróbować?

Nawet jeśli nie mamy wybitnie dobrego słuchu muzycznego, ale potrafimy odróżnić wysokości dźwięków i czujemy rytm piosenki, to już dobra podstawa, na której można budować coś większego. Może nie od razu lekcje pianina zaprocentują, ale kilka miesięcy wytrwałej pracy przyniesie wymierne efekty. Najlepiej wykorzystać do nauki nauczycieli. Szkoła muzyczna może być właściwym rozwiązaniem dla osób, które nie mają słomianego zapału.

oboe-433122_640

Wytrwale do celu

Trzeba oczywiście liczyć się z tym, że nauka gry na instrumencie to ciężka praca. Nawet niezwykle utalentowani artyści nie osiągnęliby takich sukcesów, gdyby nie poświęcony czas – nierzadko własny czas wolny przeznaczony na żmudne ćwiczenia. Jeśli jednak odkryjesz w sobie pasję, znajdziesz także motywację do ćwiczeń.

Gra na instrumencie niezwykle odpręża – choć umysł przecież pracuje, robią wiele rzeczy na raz, bo trzeba koordynować zarówno melodię, jak i tempo, głośność, czytając nuty czy też grając z pamięci – jednak muzykowanie jest relaksujące. Nawet jeśli mamy średni poziom, bo brakuje nam umiejętności, sama radość łączenia dźwięków w melodie przynosi ogromną satysfakcję i zachęca do dalszej pracy w tym kierunku.

Korzyści z nauki gry

Co można zyskać, ucząc się gry na instrumencie? Z pewnością nauczymy się lepszej organizacji czasu, ale też poprawimy swoją zdolność koncentracji, rozwijając równocześnie umiejętność sprawnej selekcji informacji – gra na instrumencie często polega na jednoczesnym robieniu kilku rzeczy, więc trzeba się nauczyć łączyć różne czynności w jeden efekt. Nie wspominając już nawet o rozwoju kreatywności i kształtowaniu wrażliwości artystycznej – gra sprawia ogromną frajdę.

treble-sound-clef-koncert-muzyk-gitara-muzyka_121-67415

Jeśli więc nosisz w sobie niespełnione marzenie, pomyśl o jego realizacji. A w chwilach zwątpienia wyobraź sobie zaskoczone miny znajomych, kiedy przy wieczornym spotkaniu ot, tak zagrasz na pianinie ulubioną piosenkę.